Úvod.

Aktuálny rok 2023 je bohatý na rôzne výročia súvisiace s Hnutím Svetlo-Život. Najvýznamnejšie z nich sú: 50. výročie zasvätenia nášho Hnutia Nepoškvrnenej Matke Cirkvi a 50. výročie prvej Oázy rodín. Každé z týchto výročí je predovšetkým časom vďakyvzdania Bohu, ale aj príležitosťou na zamyslenie a zhrnutie: Kde sme ako Hnutie živej cirkvi? Kam smerujeme? Aké úlohy sú pred nami? A napokon: do akej miery zostávame ako Hnutie Svetlo-Život Hnutím Živej Cirkvi, chápaným ako nástroj jej koncilovej obnovy?

Na tomto mieste by som rád citoval fragment programového príspevku, ktorý som predniesol počas 48. Kongregácie zodpovedných: Otec Blachnický nielenže spopularizoval myšlienku živej cirkvi, ktorá podľa jeho názoru mala slúžiť obnove Cirkvi, postulovanej Druhým vatikánskym koncilom, ale navrhol aj spôsoby realizácie tejto vízie. Bol si vedomý toho, že reforma zhora nadol môže priniesť želaný výsledok len v obmedzenej miere (…) Riešenie o. Blachnický videl v činnosti zdola nahor, ktorú podnikli rôzne hnutia obnovy, ktoré Duch Svätý prebudil v pokoncilovej dobe. Vo svojom príspevku, ktorý predniesol na Prvom kongrese hnutí za obnovu cirkvi v Ríme v roku 1981, definoval podmienky, splnením ktorých možno dané spoločenstvo považovať za cirkevné hnutie, a tak sa môže stať miestom sebarealizácie Cirkvi a teda nástrojom jej obnovy. Takúto úlohu cirkevného hnutia prisúdil aj Hnutiu Svetlo-Život, ktoré inicioval a venoval mu takmer všetky svoje sily, talenty a plody vedeckej reflexie.

V súlade s vyššie uvedenými slovami základným kritériom hodnotenia súčasného stavu nášho Hnutia bude referát prednesený na medzinárodnom kongrese „Movimenti nella Chiesa“ v Ríme 25. septembra 1981 o. F. Blachnickým, s názvom: Podstatné znaky cirkevného hnutia. Nájdeme tam aj akúsi definíciu cirkevného hnutia, ktorú sformuloval ctihodný Boží služobník: cirkevné hnutie možno nazvať také hnutie, ktorého podstatným obsahom je realizácia communio v jeho vertikálnej a horizontálnej dimenzii. Po týchto slovách nachádzame kľúčovú tézu vtedajšieho referátu: Ak hnutie spĺňa túto požiadavku, treba ho považovať aj za formu sebarealizácie, teda autorealizácie Cirkvi.

Na šiestich navrhovaných mesačných stretnutiach, ktoré sa konajú v rámci prebiehajúcej formácie, bude východiskom pre diagnostiku súčasného stavu nášho Hnutia analýza o. F. Blachnického z roku 1981, v ktorom boli prezentované kritériá cirkevného hnutia a vo zvyšných štyroch témy dopĺňajúce realizované hodnotenie hnutia. Na prvom stretnutí v septembri z dôvodu parlamentných volieb budeme diskutovať o angažovanosti členov nášho Hnutia v spoločenských a politických záležitostiach. Štruktúra jednotlivých stretnutí bude nasledovná:

– modlitba k Duchu Svätému a vzdávanie vďaky za Hnutie a obnovu Cirkvi;

– úvodný text predstavujúci analyzovaný aspekt života Hnutia;

– doplňujúce texty: oba od o. F. Blachnického, ako aj prevzaté z Učiteľského úradu Cirkvi;

– otázky na zamyslenie; posúdenie situácie účastníkmi stretnutia;

– pokus formulovať úlohy vyplývajúce z vykonanej diagnózy;

– modlitba na záver.

Verím, že téma tohtoročných stretnutí permanentnej formácie sa stane pre všetkých ľudí a spoločenstvá, ktoré sa ich zúčastňujú, príležitosťou na seriózne zamyslenie sa nad stavom nášho Hnutia a príležitosťou na obnovenie elánu nášho duchovného života, ako aj príležitosťou zapojiť sa do diela obnovy Cirkvi.

Marek Sedek, generálny moderátor

(preklad: o. P. Komanický)