Svätý otec vyhlásil rok 2025 za jubilejný rok. A ako duchovnú prípravu ohlásil tento rok 2024 za ROK MODLITBY.

Pápež František píše:

„ … V tomto čase príprav sa už teraz teším, že rok, ktorý predchádza jubilejnej udalosti, teda rok 2024, bude venovaný veľkej „symfónii“ modlitby. Predovšetkým obnoveniu túžby byť v Pánovej prítomnosti, počúvať ho a klaňať sa mu. Modlitba, okrem toho, aby sme ďakovali Bohu za mnohé dary jeho lásky k nám a chválili jeho dielo vo stvorení, ktoré každého zaväzuje k úcte a ku konkrétnemu a zodpovednému konaniu na jeho ochranu. Modlitba ako hlas „jedného srdca a jednej duše“ (porov. Sk 4, 32), ktorý sa premieta do solidarity a zdieľania každodenného chleba. Modlitba, ktorá umožňuje každému mužovi a každej žene na tomto svete obrátiť sa k jedinému Bohu, vyjadriť mu to, čo je skryté v skrytosti srdca. Modlitba ako cesta k svätosti, ktorá vedie človeka k prežívaniu kontemplácie aj uprostred činnosti. Skrátka, intenzívny rok modlitby, v ktorom sa srdcia otvárajú, aby prijali hojnosť milosti, čím sa  modlitba „Otče náš“, ktorú nás naučil Ježiš, stáva životným programom každého z jeho učeníkov (List Svätého Otca Františka J. E. Mons. Rinovi Fisichellovi k Jubileu 2025).

Pre nás členov HSŽ je modlitba darom a prostriedkom osobného duchovného rastu. Pripomína nám to aj znenie šiestej smerovky nového človeka: „ Modlitba je dýchaním nového života, veľkou výsadou a radosťou nového človeka, zdrojom sily a dielom Ducha svätého v nás, preto chcem byť verný v zachovávaní každodenného stánku stretnutia.“. Mohli by sme povedať, že naše hnutie má nielen formačný charakter, ale predovšetkým modlitbový. Je modlitebným hnutím, a práve cez modlitbu sa realizuje jeho charizma. Modlitba nie je len duchovným dýchaním človeka, ale aj prostriedkom, ktorý ho vedie k postoju služby. Služba je neoddeliteľnou súčasťou človeka, ktorý načúva Bohu a necháva sa Ním pretvárať. Práve cez vedomé rozhodnutie sa pre Krista, ktorého odpoveďou na Božie volanie je odpoveď v podobe služby, diakonie, človek rastie viac a viac do hĺbky Božieho srdca. Bez prítomnosti modlitby v našom živote by naša služba v cirkvi či v našom hnutí bola len jednoduchá sebarealizácia a hranie sa na „kresťana“.  Služba je veľmi potrebná v našich spoločenstvách, avšak ak nebude postavená na osobnej či spoločnej modlitbe, prinesie len tridsaťnásobnú úrodu. Tak, ako Mária, ktorá ako malé dieťa bola vovedená do chrámu a trávila čas s Pánom dlhé hodiny, učila sa, spoznávala ho a rástla v Ňom a následne bola pripravená prijať veľké poslanie („Hľa, služobnica Pána, nech sa mi stane podľa Tvojho slova“), tak i my máme kráčať podľa jej vzoru.

Modlitba je v našom hnutí neoddeliteľnou súčasťou malých skupín a kruhov domácej cirkvi. Je hlavnou náplňou stretnutí a adorácii. Stretávame sa s ňou takmer vo všetkých našich aktivitách. Najintenzívnejšie to je asi na letných oázových rekolekciách rôzneho typu, kde má modlitba významné miesto. Už od počiatku našej formácie sa stretávame so školou modlitby. OÁZY MODLITBY počas roka sú dušou našich spoločenstiev, ktoré nás často vracajú na správnu cestu kráčania za Kristom. Sú žriedlom Jeho života a sily. Ak žije duša, tak žije aj spoločenstvo. Ak chceme byť cirkev živá, tak sa žiada, aby naše duše žili život v plnosti. Je potrebné, aby naše vnútra čerpali z nevyčerpateľného zdroja Lásky. Inými slovami, aby boli napojené vnútorným putom modlitby na Krista cez rozhovor, načúvanie či bytie s Ním. OÁZY MODLITBY SÚ TEDA INTENZÍVNE OÁZOVÉ DUCHOVNÉ CVIČENIA, ktorých cieľom je obnovenie sa v Duchu Svätom, a to v modlitebnom spoločenstve. Oáza modlitby je seminár života modlitby – seminár života v Duchu Svätom. Pre oázistov je charakteristická aj MODLITBA PRÍHOVORU. Týmto druhom modlitby si navzájom slúžia členovia spoločenstva a pomáhajú si. V domácej cirkvi sú manželia vedení k tomu, aby sa spoločne modlili a viedli manželský dialóg.

Spoločnou snahou zodpovedných za naše hnutie, ako i mnohých z nás, je v súčasnosti „rozprúdiť“ diakonie v rámci Hnutia. Diakonia modlitby funguje už pár rokov, avšak stále je v nej veľký priestor na službu. Vízii je mnoho. V súčasnosti je okrem iného základom, duchovným backgroundom pre vznik a podporu už existujúcich foriem služieb v našom hnutí ako i „duchovnou predprípravou“ pre vznik nových diakonií. Jednou z jej hlavných úloh je „nesenia si bremien navzájom“ a „prinášanie ochrnutých, oslabených, ohrozených cez strechu pred Krista“. Mnohí z nás sme v nej zapojení prostredníctvom osobnej modlitby počas týždňa či modlitby vo štvrtok večer, kedy sa duchovne spájame na úmysly, ktoré sú zasielané rôznymi informačnými kanálmi. Stále však zostáva značná časť „poľa nepooraného“, kde je možné priložiť ruku k tomuto dielu. Môže ísť napríklad o prípravy modlitebných víkendov diakonie modlitby, o konkrétnu formáciu v nej, realizáciu modlitby chvál, službu modlitby počas letných oáz, technické zabezpečenie týchto aktivít, preposielanie úmyslov na modlitbu atď. Pozvanie do tejto služby je stále aktuálne. Veď DIAKONIA MODLITBY JE HÝBATEĽOM HNUTIA. Vďaka Bohu sú ľudia aj teraz v Hnutí Svetlo-Život, ktorí sa modlia za Cirkev a naše hnutie. Diakonia ako aktivita, ako modlitby jednotlivých ľudí existuje všade. Ide o to, aby sa centrálna Diakonia modlitby stala v HSŽ viditeľnou a pružnou. Snahou je, aby v každej oblasti vznikla oblastná diakonia modlitby a aby sa táto služba stala pre niektorých celoživotnou službou spojenou s formáciou a pravidelnými stretnutiami. Tiež, aby sa prepájali jednotlivé oblasti a spolu si navzájom boli oporou a povzbudením. Opätovné pozvanie k službe prostredníctvom modlitby akoukoľvek formou stále platí. Možno by sa mohla naplniť aj jedna z vízií, a to uskutočniť kurz pre animátorov diakonie modlitby, ktorý sa v minulosti uskutočnil v Litmanovej. Prípadne by sa mohli naplno rozbehnúť čisto modlitbové víkendy, v rámci ktorých by sa intenzívne prihováralo za potreby našich spoločenstiev či hnutia. Možností je veľa.

Vráťme sa späť k výzve svätého otca a k príprave na jubilejný rok 2025. Spoločne môžeme v modlitbe vytvoriť veľkú rodinu, v ktorej Kristus bude stredom. Formu si môžeme zvoliť akúkoľvek. Jedna z možností je už spomínaná ŠKOLA MODLITBY z programu ONŽ I° alebo 38 KATECHÉZ O MODLITBE, ktoré pápež František predniesol počas stredajších audiencií, od 6. mája 2020 do 16. júna 2021(zdroj www.tkkbs.sk). Cieľom nášho úsilia je duchovný osobný rast ako i rast nášho hnutia i celej Cirkvi. Chceme prostredníctvom modlitby meniť svet. Nechajme sa inšpirovať svätým otcom a skúsme aj my spoločne prispieť ku kvalitnej duchovnej príprave na slávenie Jubilejného roka 2025.

Autori článku: Jozef Heske, Alena Jancurová