IX. KROK – NOVÁ KULTÚRA

OBJAVIŤ:

Znenie deviateho kroku:

Nová kultúra spočíva na oslobodení človeka od všetkého, čo ponižuje jeho dóstojnosť.

Rozvíjanie hodnoty človeka a spoločenstva vo všetkých oblastiach života je dnes veľmi potrebná forma svedectva a evanjelizácie. svedectvo úplnej abstinencie od alkoholu, nikotínu i všetkých narkotík, ako aj šírenie kultúry čistoty a striedmosti ako vyjadrenie úcty k osobe:

Človek bol stvorený na obraz a podobu Boha. Sloboda je vlastnosťou Božej prirodzenosti. „Boh je láska.“1Jn 4,16 Boh je „bytie pre“. Vzájomné dávanie sa jednotlivých osôb Trojice. Najhlbšie podstata slobody človeka sa prejavuje v tom, že dokáže slobodne darovať seba, čiže obetovať sa pre osobu alebo hodnotu všeobecne dobrú a slúžiacu dobru iných. Schopnosť a predurčenie k vlastneniu seba v dávaní seba. Táto schopnosť sa volá láska. Láska k Bohu a k iným ľuďom. O človeku, ktorý stráca svoju slobodu a ovládajú ho vášne a závislosti sa hovorí, že je ich otrokom. Aj spoločnosť môže prispievať k zotročovaniu človeka, keď rôzne náruživosti podporuje a schvaľuje, napr. veľká tolerancia k požívaniu alkoholu, cigariet, sexuálnej neviazanosti. „Žiadam Vás, aby ste sa postavili proti všetkému, čo ničí ľudskú dôstojnosť a ponižuje obyčaje zdravej spoločnosti. Sv. Ján Pavol II. František Blachnický hneď zareagoval na prosbu sv. Jána Pavla II. vznikom Kruciáty oslobodenia človeka, KOČ v 1979, ktorá je určená všetkým, ktorí sú ochotní bojovať za dôstojnosť človeka. Milovať človeka, bojovať proti závislosti, ktorá ľudí zotročuje. Starať sa o našich blížnych, rodinu, spoločenstvo, náš národ, Cirkev, tajomné telo Kristovo. Podať ruku slabému bratovi. „Milujem, preto nepijem.“ Mnoho slabých bratov, ktorí nedokážu sami odporovať, nedokážu pochopiť, ako sa dá nepiť. Všetci títo čakajú, že im niekto podá ruku. Pred Bohom sme jednou rodinou, a preto môžeme prinášať zadosťučinenie jedni za druhých. Osobitne vtedy, ak sme vo viere spojení so zadosťučinením Krista, ako členovia jeho tajomného tela. Skrze Krista, s Kristom, v Kristovi. 

Pán Ježiš, prišiel, aby vykúpil a vyslobodil človeka. Z lásky k človeku sa zriekol seba samého a stal sa poslušným až na smrť./Flp 2,6-8/   .

Zamyslime sa: Chceme sa dať Kristovi k dispozícii, aby sme boli jeho nástrojom a aby skrze nás zjavil moc svojho kríža pre vyslobodenie človeka. Viem sa oslobodiť od všeobecnej mienky, že alkohol je nutnou súčasťou mnohých podujatí? Chcem plávať proti prúdu ako živá ryba, alebo sa nechať unášať prúdom ako ryba bez života, bez názoru, bez chuti niečo zmeniť…“Buďte k sebe nároční! Aj vtedy, keď to druhí od vás nechcú.“ Sv. Ján Pavol II.

 

POSÚDIŤ:

POJEM NOVÁ KULTÚRA?

Smerovka nového človeka nás pozýva k novej kultúre, spočívajúcej v oslobodení človeka od všetkého, či ničí jeho dôstojnosť. „To je program pre každého z nás na celý život, tento program nás urobí slobodnými a cez nás môže urobiť slobodnými iných, ktorí sú zviazaní rôznymi otroctvami. Našou úlohou popri evanjelizácii, je teda aj oslobodenie, ktoré sa prejavuje v pomoci a službe iným ľuďom, aby boli slobodní. Pozývam vás, aby sme novú kultúru prijali za svoju a aby bola svedectvom pre naše okolie.“ o. Zdenko Králik

Prečo ja? Prečo ja mám byť tým odvážnym? Nech to spravia iní! Odpoveď je jednoduchá. Kristus sa nás pýta: „Miluješ ma väčšmi ako títo?“ Ak miluješ viac, tak urob niečo viac. Abstinencia nie je tvojou povinnosťou. Zriekni sa toho, čo ti je dovolené. Prines obetu.

„On, hoci má božskú prirodzenosť, nepridŕžal sa svojej rovnosti s Bohom, ale zriekol sa seba samého, vzal si prirodzenosť sluhu, stal sa podobný ľuďom a podľa vonkajšieho zjavu bol pokladaný za človeka. Uponížil sa, stal sa poslušným až na smrť, až na smrť na kríži.“ Flp 2,6-8

„Bratia, či jete, či pijete, či čokoľvek iné robíte, všetko robte na Božiu slávu. Nebuďte na pohoršenie ani Židom, ani Grékom, ani Božej cirkvi, ako sa aj ja chcem páčiť všetkým vo všetkom a nehľadám, čo mne vyhovuje, ale čo osoží mnohým, aby boli spasení.

Napodobňujte ma, ako aj ja napodobňujem Krista.“ 1 Kor 10,31-11,1

 

Kráľ im odpovie: „Veru, hovorím vám: Čokoľvek ste urobili jednému z týchto mojich najmenších bratov, mne ste urobili.“ Mt 25,40

 Vtedy im on odpovie: „Veru, hovorím vám: Čokoľvek ste neurobili jednému z týchto najmenších, ani mne ste to neurobili. A pôjdu títo do večného trápenia, kým spravodliví do večného života.“ Mt 25, 45-46

 

KONAŤ: (rôzne možnosti si môžeme vybrať)

  • Srdcom Kruciáty nie je to, že nepijem. Srdcom Kruciáty je moja sloboda. Sloboda od strachu, od nátlaku, od posudzovania, od mienky iných. Dokážem s úsmevom odmietnuť alkohol. Napr. so slovami, že nechcem piť a poprosiť o logický argument, prečo mám piť. a prečo by malo byť moje rozhodnutie nerozumné.
  •  Prečítať si state v svätom Písme, kde sa hovorí o láske k blížnemu ./Mt 25 40-45/
  • Rodinné podujatia: krstiny, sv. prijímanie, oslavy s deťmi absolvovať bez alkoholu. Ukázať okoliu, že dobré vzťahy sa utužujú rozhovorom.
  • Hájiť pravdu v spoločnosti, že ľudský život sa chráni od počiatku až po prirodzenú smrť. 

 

Námety ako KONAŤ pre manželov:

Otázky na manželský dialóg:

  • Deťom niekedy výchovne zakážeme na niekoľko dní mobil a počítač. Jedno dieťa raz poukázalo, že rodičia mu dali taký trest, ktorý by tiež nedokázali dodržať. To, čo dáme ako podmienku slabému dieťaťu, dokáže uskutočniť „silný“ rodič? Dokážeme byť pre ne príkladom?
  • Mali sme s deťmi rozhovor na tému čistoty alebo závislosti?

Námety na regulu života:

  • V tomto mesiaci máj, si zvlášť uctievame Pannu Máriu. Vyprosujme u Panny Márie v májových pobožnostiach a v modlitbe sv. ruženca milosti, pre bratou a sestry, ktorí sa boria s nejakou závislosťou.
  • Odovzdávajme naše deti, rodinu, spoločenstvo, farnosť pod ochranu Panny Márie. 

 

Spracovali: Miriam a Štefan Kleinoví

Zdroj: Sväté Písmo, formačné materiály HSŽ, Vyslobodení a vyslobodzujúci.