Úvod

Milí oázisti, blížime sa do finálne tejto úvodnej fázy Synody o synodalite. Diskutovať o výstupoch a ich význame a inšpiráciách do ďalšej práce pre naše hnutie budeme aj na Kongregácii zodpovedných spojenej s Centrálnou oázou modlitby v 3. až 5. júna 2022 v Smižanoch. Srdečne Vás pozývame. Prihlásiť sa môžete tu: https://forms.gle/n5K8YnmcNtFr3YBQ8. Ponúkame vám krátky úvod, zamyslenia a otázky k poslednej dvojici tém (9 a 10).

Téma 9 – Rozlišovanie a rozhodovanie

Synodálna cesta nie je len cestou počúvania, ale aj cestou rozlišovania, ktorá nás pozýva k „opätovnému čítaniu“ skúseností, ktoré sme získali pri počúvaní, aby sme objavili radosti a výzvy, poznatky a príležitosti.

Spoločné putovanie vyzýva Cirkev, aby sa zbavila postoja samoľúbosti a otvorila sa počúvaniu, rozlišovaniu a dialógu so spoločenstvom, aby dosiahla konsenzus, ktorý vychádza z Ducha a smeruje Boží ľud k našej misii.

V synodálnom štýle sa rozhoduje prostredníctvom rozlišovania, na základe konsenzu, ktorý vyplýva so spoločnej poslušnosti voči Duchu. V synodálnom štýle prijímame rozhodnutia prostredníctvom rozlišovania toho, čo Duch Svätý hovorí prostredníctvom celého nášho spoločenstva.

Krátke zamyslenie

Sk 15, 12-22

Celé zhromaždenie stíchlo a počúvali Barnabáša a Pavla, ktorí rozprávali, aké veľké znamenia a divy urobil Boh prostredníctvom nich medzi pohanmi. Keď sa odmlčali, ozval sa Jakub: „Bratia, vypočujte ma! Šimon porozprával, ako Boh prvý raz zhliadol a vybral si z pohanov ľud pre svoje meno. S tým sa zhodujú aj slová Prorokov, ako je napísané: “Potom sa vrátim a znova vybudujem zborený Dávidov stánok; znova postavím jeho ruiny a vztýčim ho, aby aj ostatní ľudia hľadali Pána, všetky národy, nad ktorými sa vzývalo moje meno, hovorí Pán, čo robí tieto veci, známe od vekov.“ Preto si myslím, že neslobodno znepokojovať tých, čo sa z pohanov obracajú k Bohu, ale im treba napísať, aby sa zdŕžali poškvrneného modlami, smilstva, zaduseného a krvi. Mojžiš má totiž od dávnych pokolení v každom meste kazateľov po synagógach, kde ho každú sobotu čítajú.“ Vtedy sa apoštoli a starší s celou cirkvou uzniesli, že spomedzi seba vyberú mužov a pošlú ich s Pavlom a Barnabášom do Antiochie. Boli to Júda, ktorý sa volal Barsabáš, a Sílas, poprední muži medzi bratmi.

Čo je viac? Spoločenstvo alebo úlohy, ktoré má? Stáva sa, že na úlohách sa rozbije spoločenstvo. Preto je potrebný trojičný model života spoločenstva. Jednota v Duchu sv. Jednomyseľnosť. … Z toho vyplýva spoločné počúvanie Ducha sv. Máme počúvať: Čo Duch hovorí našej cirkvi, nášmu spoločenstvu, farnosti, atď. Ježiš nás povzbudzuje: „Nové prikázanie vám dávam, aby ste sa milovali navzájom. Aby ste sa aj vy vzájomne milovali, ako som ja miloval vás. Podľa toho spoznajú všetci, že ste moji učeníci, ak sa budete navzájom milovať“ (Jn 13, 34-35). Predsa Ježiš túži, aby sme boli v jednote. „… aby všetci boli jedno, ako ty, Otče, vo mne a ja v tebe…“ Možno nám pomôžu slová: Byť a Konať. Aj v zmysle spoločenstva. Najprv byť spoločenstvom lásky a jednoty, vzájomného zdieľania a počúvania, …. a až potom konať služby, výzvy a úlohy ktoré sú dané spoločenstvu. Ozaj potrebná je jednota – synodalita – dohoda všetkých – zhoda – skutočný konsenzus, kde všetci spoločne dospejú k záveru, s ktorým sú všetci úplne stotožnení a ktorý potom uskutočňujú spôsobom, ktorý si vybrali a tiež sa s ním stotožnili. Modlitba a Božie slovo nech nás sprevádzajú pri spoločnom rozlišovaní a rozhodovaní. Vzor môžeme vidieť v komunite prvých kresťanov v Jeruzaleme.

Otázky k 9. téme

  1. Aké metódy a postupy používame pri rozhodovaní?
  2. Ako ich možno zlepšiť?
  3. Ako podporujeme spoluúčasť na rozhodovaní v rámci hierarchicky štruktúrovaného spoločenstva?
  4. Ako skĺbiť konzultačnú fázu s rozhodovacou?
  5. Akým spôsobom a akými prostriedkami podporujeme transparentnosť a zodpovednosť?

Téma 10 – Formovanie v synodalite

Synodalita musí byť prežívaná a prispôsobená miestnemu kontextu, ktorý všetkých zapája do metódy bytia Cirkvi, ktorá je vedená Duchom a reaguje na realitu sveta, v ktorom existuje. Synodálna cesta je cesta, ktorá je vedená evanjeliom a zakotvená v Tradícii a vyžaduje si rovnocennú účasť všetkých členov Božieho ľudu, ktorí sa podieľajú na poslaní Cirkvi spoločne počúvať a rozlišovať pôsobenie Ducha vo svete.

Krátke zamyslenie

1 Tim 1, 1-7

Pavol, apoštol Krista Ježiša, z príkazu Boha, nášho spasiteľa, a Krista Ježiša, našej nádeje, Timotejovi, pravému synovi vo viere: Milosť, milosrdenstvo a pokoj od Boha Otca i od Krista Ježiša, nášho Pána. Keď som šiel do Macedónska, prosil som ťa, aby si zostal v Efeze a prikázal niektorým, aby neučili inak a nezaoberali sa bájkami a nekonečnými rodokmeňmi, ktoré podporujú viac škriepky ako Boží plán, ktorý je vo viere. Cieľom prikázania je láska vychádzajúca z čistého srdca, dobrého svedomia a úprimnej viery, od čoho niektorí odbočili a dali sa na prázdne reči. Chcú byť učiteľmi zákona, a nerozumejú ani tomu, čo hovoria, ani tomu, čo tvrdia.

alebo úryvok z evanjelia o Emauzských učeníkoch

Synodalita cirkvi je o podstate cirkvi a o jej existencii. Je to o spoločenstve, do ktorého patríme. Cirkev nie je kolektív jednotlivcov, ale spoločenstvo, Božia rodina ktorá spolu v láske a jednote kráča ako Izrael do Kanaánu. Nemáme byť ako tí, ktorí prichádzajú za Ježišom aby iba videli zázraky a iné zážitky, aby iba počúvali Krista, aby boli uzdravení, … ale máme byť ako apoštoli a učeníci ktorí sú súčasťou Ježišovej rodiny, aby mali spoluúčasť a spoluzodpovednosť na Ježišovom diele. Iba takto sme ozajstní kresťania ako christianos, „kristovci“, Kristovi nasledovníci. No k tomu je potrebná formácia a výchova aj tých, ktorí sú v autorite (kňaz, animátor, …) – teda v službe ostatným a aj tých, ktorí sú radoví členovia. Totiž aj cez „obyčajných“ veriacich sa prejavuje múdrosť Ducha sv. Spoločné kráčanie, zdieľanie, počúvanie, dialóg, … v Cirkvi nech sa stane súčasťou jej života, jej identitou. Témou celej synody je – Za synodálnu Cirkev: spoločenstvo, spoluúčasť a misia. Pane Ježišu pomáhaj – Nech svetlo tejto myšlienky vstúpi do života našej cirkvi a nášho Hnutia. Nech nájde svoje miesto aj v našej formácii. Amen.

Otázky k 10. téme

  1. Ako naše spoločenstvo formuje ľudí, aby boli schopnejší „spoločne kráčať“, počúvať jeden druhého, zúčastňovať sa na misii a zapájať sa do dialógu?
  2. Akú formáciu ponúkame, pokiaľ ide o rozlišovanie a vykonávanie autority?
  3. Aké nástroje nám pomáhajú pochopiť dynamiku kultúry, v ktorej sme ponorení, a jej dopad na náš štýl prežívania Cirkvi?

Výstupy zo synodálnych stretnutí vašich formačných skupín nám aj naďalej zasielajte e-mailom na adresu synodálneho tímu HSŽ: synoda-21-hsz-23@googlegroups.com

Syntézy zverejňujeme priebežne po jednotlivých témach na web stránke https://svetlozivot.sk/vyber-z-vystupov-formacnych-skupin-hsz-k-temam/, na ktorú sa dá dostať aj priamym odklikom z loga Synody na hlavnej stránke www.svetlozivot.sk (vpravo hore).

Tešíme sa na vaše výstupy a akékoľvek námety a pripomienky k našej práci,

váš synodálny tím HSŽ