Pri úvahách o tejto téme vzniká otázka: Čo je to život vo svetle? Máme viaceré odpovede:
- Život v pravde
- Život v slobode božích detí
- Život v postoji nezištného sebadarovania
- Život v kresťanskej zrelosti
- Život služby – diakonii
- Život v svätosti
Keď hovoríme o kresťanskej duchovnej zrelosti, tak máme na mysli: Povolanie k svätosti. Láska v službe. Účasť na misii cirkvi. Účasť na odbornej práci
Podmienkou duchovnej zrelosti je ľudská zrelosť osoby. Isto poznáme myšlienku: Milosť predpokladá prirodzenosť. Zrelosť dospelého človeka sa prejavuje: Zodpovednosť za vykonané skutky. Dodržať záväzky a časové termíny. Vernosť daná slovu. Iniciatívnosť. Ovládať emócie. Citlivosť a empatia voči blížnym.
Pápež sv. Ján Pavol II: hovorí o troch povolaniach:
- Sviatosť manželstva
- Zasvätený život
- Život vo svete – laici, laickosť,
Život vo svete – laici – je to spojené so sviatosťou manželstva a založením rodiny. Avšak dnes je mnoho ľudí samotne žijúcich – single – je to niekedy dočasne a niekedy je to na trvalo. Žiť vo svete – to je tiež povolanie od Boha. Nikdy nepoužívajme výrazy ako je stará dievka, či starý mládenec. Tieto výrazy vyjadrujú egoizmus. A egoistami môžu byť aj kňaz, či mama rodiny. Single osoba – Má svoje zamestnanie, žije sám/a alebo s rodičmi a angažuje sa v cirkvi, spoločnosti, v politike, kultúre a v iných oblastiach, takto využíva schopnosti a talenty pre dobro druhých. Aj single osoba má naplnený život, keď sa drží hesla: Vlastniť seba v dávaní seba. Nie je to iba fráza. Ale je to podľa sv Pavla – Nežijem už ja, ale žije vo mne Kristus.
Máme sa držať tohto – SEBADAROVANIE! Totiž dnes prevláda utekanie za duchovnými zážitkami a duchovný pasívny konzumizmus (náboženská zážitková turistika). Máme vedieť prijať postoj: vlastniť seba v dávaní seba. Máme posväcovať svet a šíriť dobro evanjelizáciou. … nech tak svieti vaše svetlo pred ľuďmi….!
Keď sa zamýšľame nad postojom – vlastniť seba v dávaní seba, tak sa zahľaďme do seba: Som toho schopný? Vlastním seba? Viem sa opanovať? Viem sa ovládať? Alebo živelne citovo reagujem? …
FOS – ZOE … to je požiadavka, aby sme vnútorne žili zjednotení, integrovaní … to je cieľ oázovej formácie.
Ako rozumieme plnosti života? Na tomto svete? Kam smeruje naša láska. Kto stojí na základe nášho duchovného života? Kto je Pánom môjho života? Odovzdali sme Kristovi svoj život?
Vlastniť seba v dávaní seba…
To je stratiť život pre Ježiša. Sme ochotní to urobiť ako Kristovi učeníci? Zobrať kríž na plecia a ísť za Ním?
Čo je krížom pre nás? Obhájiť svoje presvedčenie a hodnoty, ktoré uznávame a vyznávame. Pri tom sa môžu zničiť vzťahy, ktoré sú zdanlivo bez konfliktov. Dokonca môže nastať vylúčenie od ostatných … to je strata života
Stratiť život je: Rezignovať z odpočinku a koníčka. Preto, aby sme sa dali do služby pre ostatných …
Toto všetko je vlastniť seba v dávaní seba. Na tomto má stáť kresťanská zrelosť a dospelosť – Život vo svetle.
Je to permanentný stav. Je to etapa diakonie na ceste oázovej formácie. Veľký význam má tu Božie slovo. V jeho svetle máme hodnotiť život osobne a aj na stretnutí v skupinke. Má to nás viesť do služby… do diakonie…
Tu máme na mysli Združenie Diakonia HSŽ. Pozývame aj vás do tohto združenia! Máme na mysli aj špecializované diakonie ako je napr evanjelizácia, modlitba, liturgie, … Povzbudzujeme aj k pilotovaniu nových kruhov DC!
My oázisti môžeme sa volať ľuďmi ktorí žijú vo svetle??? Život vo svetle – je to náš životný štýl??? Prajeme vám nové nadšenie, odvahu, snahu a novú múdrosť, aby ste žili vo svetle.
Jozef Heske
Zdroj: www.oaza.pl.