
František Blachnický (1921-1987)
Poľský kňaz katovickej diecézy, profesor pastorálnej teológie na Katolíckej univerzite v Ľubline (KUL), založil ženský sekulárny inštitút Nepoškvrnenej Matky Cirkvi(1958), inicioval vznik Únie kňazov Krista-Sluhu(1980). Založil a viedol tiež Kruciátu triezvosti(1957-1960) a Kruciátu oslobodenia človeka (od r.1978). V rokoch 1967-1982 stál na čele Krajowego Duszpasterstva sluzby liturgicznej (túto ustanovizeň založila poľská biskupská konferencia z cieľom zaviesť do praxe závery II. Vat. koncilu v oblasti liturgie). Vyhlásenie výnimočného stavu v r. 1981 ho zastihlo za hranicami Poľska, kde bol nútený zostať – ako persona non grata pre vtedajší socialistický režim. Od roku 1982 žil a pracoval v nemeckom Carlsbergu, kde aj v r.1987 zomrel. Jeho telesné pozostatky boli prevezené do Kroscienka n.Dunajcom a v súčasnosti prebieha jeho proces blahorečenia v Ríme.
Príspevky
ROK OTCA FRANTIŠKA BLACHNICKÉHO
TK KBS uverejnila 7.5.2026 tento článok: ... Rozhodnutie Senátu Poľskej republiky vyhlásiť rok 2027 za Rok otca Františka Blachnického pri príležitosti 40. výročia jeho smrti je významným krokom nielen pre Poľsko, ale aj pre celú strednú Európu. Biskup Adam Wodarczyk, [...]
S biblickým odkazom: svoj pokoj vám dávam
V sobotu, 25. apríla, sa konal v popradskom Kostole sv. Cyrila a Metoda Celoslovenský deň spoločenstva Hnutia Svetlo-Život. Prišli naň ľudia z rôznych častí krajiny a tiež hostia z Poľska, keďže toto formačné hnutie bolo pred rokmi založené kňazom Františkom Blachnickým práve u našich severných susedov. Podujatie [...]
Tlačivo na poukázanie 2%
Milá oázová rodina, milí priatelia a podporovatelia Hnutia Svetlo-Život! Je tu opäť čas, kedy je nám daná možnosť preukázať náš záujem o veci, ktoré sú nám blízke, v súvislosti s nimi nemôžeme byť ľahostajní, chceme ich šíriť a podporiť ich fungovanie [...]


