Úvod

Milí oázisti, ďakujeme všetkým formačným skupinám v HSŽ, ktoré sa zapájajú do synodálneho procesu. Aktuálne máme zverejnené syntézy vašich výstupov za celé naše hnutie na Slovensku na tejto web stránke: https://svetlozivot.sk/vyber-z-vystupov-formacnych-skupin-hsz-k-temam/ Zároveň vám predkladáme úvod a otázky k ďalšej dvojici tém.

Téma 5 – Spoluzodpovednosť za misiu

Synodalita slúži misii Cirkvi, na ktorej sú povolaní podieľať sa všetci jej členovia. Synodálny proces vyzýva každého člena Božieho ľudu k rovnocennej účasti a zodpovednosti za metódu počúvania a dialógu, ku ktorej vyzýva Duch Svätý. Účasť každého člena veriaceho ľudu je potrebná na podporu poslania Cirkvi.
Tak ako Ježiš vysiela apoštolov a zástup, aj každý veriaci je pozvaný žiť synodalitu, ktorá načúva potrebám spoločenstva a odvážne sa zapája do diela Ducha, ktorý pôsobí vo svete.

Krátke zamyslenie

Mk 16,14-20

Napokon sa zjavil samým Jedenástim, keď sedeli pri stole, a vyčítal im neveru a tvrdosť srdca, že neuverili tým, čo ho videli vzkrieseného. A povedal im: „Choďte do celého sveta a hlásajte evanjelium všetkému stvoreniu. Kto uverí a dá sa pokrstiť, bude spasený; ale kto neuverí, bude odsúdený. A tých, čo uveria, budú sprevádzať tieto znamenia: v mojom mene budú vyháňať zlých duchov, budú hovoriť novými jazykmi, hady budú brať do rúk a ak niečo smrtonosné vypijú, neuškodí im; na chorých budú vkladať ruky a tí ozdravejú.“ Keď im to Pán Ježiš povedal, vzatý bol do neba a zasadol po pravici Boha. Oni sa rozišli a všade kázali. Pán im pomáhal a ich slová potvrdzoval znameniami, ktoré ich sprevádzali.

Každý pokrstený a birmovaný člen cirkvi je a má byť zodpovedným svedkom evanjelia nielen v cirkevnom živote, ale aj (hlavne) v sekulárnom svete. Svet verejných vecí, ekonomiky, sociálnych vecí, kultúry, vedy, umenia, médií, atď… je vlastným poľom pôsobenia členov cirkvi. Laickí členovia cirkvi majú svoje misijné miesto aj v manželstve, rodinnom živote, v oblasti výchovy detí a mládeže, ale aj na svojom pracovisku. Veľmi významným miestom misijnej úlohy je oblasť ľudského utrpenia (porov.: sv. Ján Pavol II). Nielen slovo, ale aj praktický život sú evanjelizačnými nástrojmi. Misia a evanjelizácia je najdôležitejšou úlohou cirkvi a každého jej člena.

Otázky k 5. téme

  1. Keďže sme všetci misionárskymi učeníkmi, ako je každý pokrstený človek povolaný podieľať sa na misii Cirkvi?
  2. Čo bráni pokrsteným, aby sa aktívne podieľali na misii?
  3. Ktoré oblasti misie zanedbávame?
  4. Ako podporuje spoločenstvo svojich členov, ktorí rôznymi spôsobmi slúžia spoločnosti (sociálna a politická angažovanosť, vedecký výskum, vzdelávanie a výchova, napomáhanie sociálnej spravodlivosti, ochrana ľudských práv, starostlivosť o životné prostredie atď.)?
  5. Ako Cirkev pomáha týmto členom, aby svoju službu spoločnosti prežívali misijným spôsobom?
  6. Ako sa robí rozlišovanie o misijných rozhodnutiach a kto ich robí?

Téma 6 – Viesť dialóg v Cirkvi a spoločnosti

Dialóg si vyžaduje vytrvalosť a trpezlivosť, ale umožňuje aj vzájomné porozumenie. Synodálny proces spočíva v pozvaní a skúsenosti stretnutia so širším spoločenstvom Božieho ľudu, v dialógu s ľuďmi mimo nášho spoločenstva viery i kultúry, s ľuďmi rôznych náboženských tradícií a s celou ľudskou rodinou s cieľom podporovať rozkvet všetkých.
Povolanie na „spoločnú cestu“ nás pozýva, aby sme vstúpili do vzťahov počúvania a dialógu, ktoré sa týkajú spoločných a odlišných skutočností, skúseností utrpenia a radosti, aby sme napomáhali spoluprácu a podporovali pôsobenie Ducha.

Krátke zamyslenie

Mt 10,20

Veď to už nie vy budete hovoriť; ale Duch vášho Otca bude hovoriť vo vás.

Sir 6,34

Ak nakloníš svoj sluch, dostane sa ti poučenia, a keď budeš rád počúvať, zmúdrieš.

Hovoriť a počúvať. To sú dva piliere dialógu, ktorý je veľmi potrebný a ktorému sa máme stále učiť. Dialóg nie je ľahký. Vyžaduje zrelosť, poznanie a hlavne túžbu viesť ho. Potrebné je priznať si, že som hriešny, prijať druhého človeka takého, aký je, mať k nemu úctu a stále sa učiť. Hovoriť a počúvať máme srdcom. Dialóg prebieha so svetom, ale aj vo vnútri Cirkvi.

Otázky k 6. téme

  1. Aké sú miesta a spôsoby dialógu v našej miestnej cirkvi?
  2. Ako sa vyrovnávame s rozdielnymi pohľadmi, konfliktmi a ťažkosťami?
  3. Ako podporujeme spoluprácu so susednými diecézami, rehoľnými spoločenstvami v danej oblasti, laickými združeniami a hnutiami a medzi nimi navzájom, atď.?
  4. Akým konkrétnym problémom v Cirkvi a spoločnosti by sme mali venovať väčšiu pozornosť?
  5. Aké skúsenosti s dialógom a spoluprácou máme s veriacimi iných náboženstiev a s tými, ktorí nemajú náboženskú príslušnosť?
  6.  Ako Cirkev vedie dialóg s inými oblasťami spoločnosti a ako sa od nich učí: zo sféry politiky, ekonomiky, kultúry, občianskej spoločnosti a od ľudí žijúcich v chudobe?

Výstupy zo synodálnych stretnutí vašich formačných skupín nám aj naďalej zasielajte e-mailom na adresu synodálneho tímu HSŽ: synoda-21-hsz-23@googlegroups.com.

Ak nám svoj výstup z tém 5 a 6 zašlete do 21.4.2022, budete mať istotu, že sa premietnu do našej syntézy týchto dvoch tém. Syntézy zverejňujeme priebežne po každej téme (resp. dvojici tém), vždy na konci web stránky hnutia k príslušnej téme, alebo priamym odklikom z loga Synody na hlavnej stránke www.svetlozivot.sk. Sú pripravené vždy dve syntézy, jedna špecificky pre nás, do vnútra hnutia a druhá, ktorú zasielame príslušným diecéznym synodálnym tímom.

Tešíme sa na vaše výstupy a akékoľvek námety a pripomienky k našej práci,

váš synodálny tím HSŽ

Modlitba pred stretnutím

Synoda v hnutí HSŽ

Ďalšie zdroje:

Piata téma so zamysleniami

Šiesta téma so zamysleniami

Zasadanie košického arcidiecézneho tímu na 5. tému

Zasadanie košického arcidiecézneho tímu na 6. tému